Opakowania i zamknięcia do opakowań

Filozofia „zero waste” w codziennym życiu.

W odpowiedzi na liczne dyskusje i publikacje poruszające kwestie związane z aktualnym stanem środowiska naturalnego, pojawiają się różnego rodzaju rozwiązania, które przy odrobinie zaangażowania może wdrożyć w życie każdy z nas. O ogólnych założeniach koncepcji „zero waste” mogliście Państwo przeczytać w naszym poprzednim artykule, który znajdziecie tutaj. Dzisiaj chcemy przybliżyć zasady, którymi kierują się zwolennicy tego nurtu oraz zaproponować kilka rozwiązań, dzięki którym wszyscy będziemy mieli możliwość ograniczyć ilość wytwarzanych śmieci.


Bezśmieciowe życie opiera się w praktyce na stosowaniu kilku zasad, tzw. 5 eRek (5R), które opisujemy poniżej.
1.    REFUSE (ang. odmawiaj) – sprowadza się do świadomego dokonywania wyborów i odmawiania przyjmowania zbędnych rzeczy, które w krótkim czasie staną się bezużytecznymi śmieciami. Co to oznacza w praktyce? Chodzi o zminimalizowanie korzystania z rzeczy jednorazowego użytku np. ulotki reklamowe, jednorazowe opakowania takie jak: kubki, słomki do napojów, sztućce, reklamówki. Możemy spokojnie korzystać na co dzień ze szklanych kubków, pić napój bezpośrednio ze szklanki i jadać posiłki na miejscu, czy iść na zakupy z bawełnianą torbą wielokrotnego użytku.
2.    REDUCE (ang. ograniczaj) – nic innego jak tak modny w ostatnich latach minimalizm, który może skutecznie przyczynić się do ograniczenia śmieci. Starajmy się maksymalnie ograniczyć ilość rzeczy w naszym otoczeniu, zbędnych gadżetów i papilotów, które przekładane z miejsca na miejsce w końcu stają się niemodne i lądują w koszu. W dobie konsumpcjonizmu, wszechobecnych reklam i zbliżającej się świątecznej gorączki to nie lada wyzwanie. Pamiętajmy jednak, że ograniczenie zbędnych zakupów pozytywnie wpłynie nie tylko na nasz portfel, ale też, w dłuższej perspektywie będzie zbawienne dla naszego środowiska.
3.    REUSE (ang. używaj ponownie) – to powrót do korzeni. Nasi dziadkowie, rodzice mając często ograniczone możliwości zakupu nowych produktów, wielokrotnie korzystali z tych samych opakowań. Kupując np. przetwory w słoiku po ich skonsumowaniu, w tymże słoiku przechowywali produkty sypkie lub robili własne przetwory. W kreatywny sposób można wykorzystać wiele opakowań, które teoretycznie nadawałyby się już tylko do wyrzucenia, wykonując z nich np. dekoracje.
4.    RECYCLE (ang. segreguj, przetwarzaj) – to świadomość tego, że większość wyrobów nawet z tworzyw sztucznych można przetworzyć i ponownie użyć w procesie produkcji. Ten aspekt jest niezwykle ważny zwłaszcza w branży kosmetycznej, gdzie większość opakowań jest wykonana właśnie z tworzyw sztucznych. Troska, nas konsumentów o to by należycie segregować odpady, jest tutaj niezwykle ważna gdyż nie dość, że możemy zredukować ilość tego typu odpadów to możemy dać im „drugie życie”.
5.    ROT (ang. kompostuj) – czyli korzystanie z tych części warzyw i owoców, które normalnie wyrzucilibyśmy do kosza. Warto z obierek przygotować esencjonalny wywar lub też gromadzić je i potraktować, jako naturalny nawóz na działce czy balkonie.

Do pięciu wyżej wymienionych zasad można dodać jeszcze jedną, która jest w naszej opinii niezwykle ważna, mianowicie REPAIR (ang. reperuj). W czasach, kiedy niemalże każdy produkt mamy w zasięgu ręki, do wyboru w najróżniejszych wersjach i parametrach zmieniających się niemalże co kilka miesięcy trudno myśleć o naprawie. Pamiętajmy jednak, że każdy sprzęt, gadżet, zabawka to dodatkowe źródło odpadów i dla dobra planety, ale też naszych dzieci i kolejnych pokoleń warto jednak ograniczać ilość kupowanych produktów i naprawiać te, które można naprawić. Życie według zasad „zero waste” może wydawać się trudne, zwłaszcza w dobie wszechobecnego konsumpcjonizmu. Zmiany w stylu życia są jednak nieuniknione. Musimy, jako ludzie, obywatele i konsumenci zdać sobie sprawę z tego jak wiele zależy od naszych wyborów. Przez lata eksploatowania zasobów ziemi i bezmyślnego jej zaśmiecania czas wziąć odpowiedzialność za te działania i podjąć kroki, które już nie tylko poprawią sytuację, ale umożliwią w ogóle przetrwanie gatunkowi ludzkiemu.

recykling, opakowania