Opakowania i zamknięcia do opakowań

Tak niewiele trzeba by wyrazić piękno.

Branża kosmetyczna jest jedną z najbardziej dynamicznych i najszybciej rozwijających się w ostatnich latach. Duża konkurencja, zmieniające się trendy i preferencje konsumentów, wymagają natychmiastowej reakcji producentów i dostosowania produktów do aktualnych oczekiwań rynku. Poniżej przedstawiamy Państwu kilka informacji to tym, w jakim kierunku będzie zmierzać branża opakowaniowa w 2019 roku, co będzie modne i pożądane przez Konsumentów.


Zdecydowanie najsilniejszym nurtem nie tylko w sektorze przemysłu kosmetycznego czy chemicznego stał się trend eko. W obliczu zagrożeń dla środowiska naturalnego wynikających bezpośrednio z działań człowieka, temat ochrony środowiska jest dominujący. Branża opakowaniowa z pewnością dążyć będzie do ograniczania tworzyw sztucznych, korzystania z materiałów biodegradowalnych lub tych, które można ponownie przetworzyć. To spore wyzwanie dla branży, w której jakość produktów w znacznym zakresie uzależniona jest od doboru właściwego opakowania, które spełnia szereg funkcji. Niemniej jednak prace w tym zakresie trwają już w wielu firmach a rok 2019 z pewnością będzie kolejnym, gdzie będziemy mogli obserwować dynamiczny rozwój tych działań.


Z trendem eko bardzo silnie związana jest moda na minimalizm. O minimalizmie mówi się już od kilku lat, w tym momencie jednak stwierdzenie: „mniej znaczy więcej” ma szczególne znaczenie. Mniej udziwnień, ozdób i uszlachetnień to mniej energii podczas produkcji, mniej zużytych materiałów i tworzyw sztucznych, a to wszystko oznacza mniej zanieczyszczeń środowiska naturalnego. W designie królują proste, geometryczne kształty w jednolitych kolorach i z minimum informacji na opakowaniu. Ascetyczny wygląd opakowań to zdecydowanie odzwierciedlenie jakości premium w 2019 roku.


W duchu minimalizmu pozostaje wybór jednego koloru przewodniego dla całego opakowania, nie musi on być tylko białe lub czarne, ale z pewnością pstrokate grafiki i kolaże nie będą modne w tym roku. Być może interesującą barwą okaże się wybrany przez Instytut Pantone na ten rok kolor Living Coral - niezwykle żywe, radosne połączenie koralowego odcienia z nutą złota. To kolor pełen energii, ale jednocześnie łagodny i przyjemny w odbiorze. Living Coral zgodnie z filozofia Instytutu niesie konkretne przesłanie, w tym roku ściśle związane z ochroną środowiska, a głównie wód oceanicznych i istniejących w nich raf koralowych zagrożonych wyginięciem.


Kolejnym ciekawym zjawiskiem, jakie pojawiło się w branży kosmetycznej jest rozwój ruchów prosumenckich. Angażowanie konsumentów już nie tylko w promocję produktów, ale także umożliwienie im decydowania o wyglądzie opakowania czy kompozycji zapachowej staje się coraz bardziej popularne. Dzięki takim działaniom przeciętny „Kowalski” ma poczucie decyzyjności i udziału w dużym, komercyjnym projekcie.


Powyższe przykłady to zaledwie wycinek tego, czemu będziemy mogli przyglądać się w branży opakowań, w nadchodzących miesiącach. Dynamika rynku i jego szybki rozwój z pewnością nie zawiodą oczekiwań konsumentów i spodziewać się możemy wielu ciekawych pomysłów. Jeżeli mają Państwo ochotę dowiedzieć się jeszcze więcej w tej tematyce zapraszamy również do przeczytania artykułu, który mogą Państwo pobrać tutaj.

opakowania kosmetyczne, zamknięcia