Opakowania i zamknięcia do opakowań

Poliolefina, czym jest i czemu jest taka dobra? I dlaczego ‘less’ nie zawsze jest ‘more’?

W naszej ofercie znajduje się poliolefinowa folia termokurczliwa, o różnej grubości i szerokości, a co za tym idzie, o bardzo wielu możliwościach zastosowań. Poliolefina jako tworzywo sztuczne jest jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska. Zbudowana jedynie z węgla i wodoru idealnie nadaje się do ponownego odzysku.
Chciałoby się powiedzieć, że najważniejsza jest estetyka i wykonanie. Nasza folia błyszczy! Sama jej nazwa CRISTEL mówi o kryształowej wręcz przezroczystości i szlachetnym wyglądzie. Dodatkowymi jej atutami są m.in. atesty dopuszczające ją do bezpośredniego kontaktu z żywnością, a także fakt, że jest nad wyraz trwała, zważywszy na to, jak jest cienka (tu cała specyfikacja).
Jednak w czasach, w których żyjemy, kiedy ekologia powinna nam towarzyszyć przy podejmowaniu każdej decyzji, inne aspekty, niż tylko wygląd i wytrzymałość powinny być na pierwszym miejscu.
Wielokrotnie pisaliśmy o ‘ekoprojektowaniu’ i proponowaliśmy osobom odpowiedzialnym za planowanie opakowań, traktowanie ich, już na etapie produkcji, jako odpady. Produkty wprowadzane na rynek powinny być przede wszystkim jak najmniej szkodliwe dla środowiska w trakcie użytkowania, a w następnym etapie, nadające się do każdego rodzaju recyklingu.
Poliolefina wpisując się w ten trend, spełnia te cechy, a nawet jeszcze więcej!

Efekt synergii dzięki poliolefinowej folii termokurczliwej
Skupiając się na ochronie np.: produktu kosmetycznego, czy książki, oraz wyobrażając sobie, jak często sklepowe towary są transportowane, jasnym się stanie, że każde dodatkowe zabezpieczenie uchroni je przed zanieczyszczeniami czy zniszczeniami, a tym samym przed utratą wartości.
Samo „życie na półce” może narażać produkt na drobne urazy, chociażby poprzez wykładanie przez obsługę, przenoszenie podczas zmiany wystroju sklepu, lub naturalne, oglądanie przez klientów, którzy chętnie korzystają z przywileju niekupowania kota w worku.
Zdecydowany wreszcie na zakup konsument, który chce nienaruszony produkt, nie będzie gotowy zapłacić za model porysowany, przybrudzony lub z widocznymi otarciami. Los takiego zniszczonego produktu będzie z pewnością przykry…
Przy odrobinie szczęścia książka trafi do „taniej księgarni”, a kosmetyk na wyprzedaż,  w najgorszym wypadku do utylizacji.
Zabezpieczenie towaru folią, która jest w pełni przezroczysta, cienka, przylega idealnie do produktu, uratowałoby go przed szybkim zakończeniem kariery artykułu sklepowego oraz dania radości finalnemu konsumentowi.
Nadanie drugiego życia niezniszczonej książce nie jest trudne, transport pomiędzy sklepami jednej sieci lub wycofanie ze sprzedaży w ogóle i wprowadzenie gdzie indziej.
Jeśli nasz towar jest niezniszczony, wygląda świeżo i zachęcająco, ma naprawdę dużą szansę na  znalezienie kupca, szczególnie jeśli mowa o towarze, który nie traci terminu przydatności do użycia, jak nasza przykładowa książka.  Ostatnią, choć wcale nie najgorszą opcją byłoby przeznaczenie ich na nagrody dla uczniów lub jako woluminy w lokalnych bibliotekach.
Kremy, czy inne produkty kosmetyczne na czas terminu przydatności, określonego przez producenta również powinny mieć szansę najpierw na wyeksponowanie na półce, POSie lub finalnie trafić na promocję i do zadowolonego konsumenta.

W tym wątku wrócić należy do ekologii. Wyprodukowanie towaru niesie za sobą inwestycję nie tylko finansową, ale także ekologiczną. Każda wybarwiona na biało kartka papieru, stworzenie kleju, farb do druku klasycznego, czy ozdobnego to duże ilości wody, chemikaliów i CO2.
Przygotowanie kosmetyku, opracowanie składu, opakowania, etykiety, to także ogromna inwestycja w pracę i energię ludzi oraz nakłady finansowe. Wyłączenie na późniejszym etapie dbałości o towar, to nie tylko rezygnacja z zysków w znaczeniu dosłownym, ale także zwiększanie ilości drogocennych skądinąd odpadów.
Mając na uwadze fakt, że sortowanie śmieci w naszym kraju jest niemalże obowiązkowe, możemy mieć pewność, że zewnętrzne poliolefinowe opakowanie trafi do odpowiedniej frakcji, stamtąd na sortownie i odpowiednio do recyklingu, w którym nasza folia odnajduje się najlepiej, lub do specjalistycznej spalarni.
Skład chemiczny poliolefiny jest na tyle prosty, że poddana spalaniu w odpowiednich warunkach rozłoży się tylko na węgiel i wodór. Tu zaznaczamy, że spalanie jej w przydomowych piecach jest zabronione, gdyż dla prawidłowego rozkładu wymagane są bardzo wysokie temperatury.
Efekt synergii, osiągnięty dzięki dodatkowemu zabezpieczeniu towaru materiałem nadającym się do recyklingu jest bezsprzeczny. Choć głośnym jest hasło „less is more”, czasami dodanie jednego elementu, w tym przypadku ochronnej folii, może okazać się zbawienne i naprawdę ekologiczne w ogólnym rozrachunku.
Dlatego zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą i do zyskania dzięki jednemu, eleganckiemu dodatkowi.

4-974.png