Opakowania i zamknięcia do opakowań

Ochrona, bezpieczeństwo, higiena użytkowania – krótko o istotnych funkcjach opakowania.

Jakiś czas temu pisaliśmy o tym, czym powinno się wyróżniać opakowanie by przyciągnąć uwagę konsumenta. Skupiliśmy się wtedy głównie na jego wyglądzie zewnętrznym – odpowiednio dobranych kolorach, ale też informacjach, które producenci umieszczają na opakowaniach (cały wpis na ten temat mogą Państwo znaleźć tutaj ). Dzisiaj chcielibyśmy zwrócić uwagę na funkcje opakowań, których nie widać gołym okiem, a które są jednymi z najważniejszych, jakie powinno spełniać dobrze dobrane opakowanie. Mowa o funkcji ochronnej i higienie użytkowania.


Proces poszukiwania odpowiedniego opakowania dla danego kosmetyku jest często długi i złożony. Opakowanie musi spełnić szereg wymagań począwszy od parametrów technicznych przez testy użytkowania aż po wygląd. Jednym z najważniejszych kryteriów jest właściwa ochrona masy kosmetycznej i zachowanie jej pełnych właściwości przez możliwie jak najdłuższy okres czasu. W tym celu przeprowadza się szereg testów laboratoryjnych, dzięki którym można sprawdzić m.in. czy medium nie wchodzi w reakcje z opakowaniem oraz oszacować termin ważności kosmetyku. Właściwie dobrane opakowanie powinno być szczelne by w możliwie jak największym stopniu zabezpieczyć medium przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Ochrona przed promieniowaniem UV, tlenem czy różnego rodzaju patogenami pozwoli na zachowanie wszystkich właściwości kosmetyku prze cały okres jego użytkowania. Warto podkreślić, że niebagatelną rolę w ochronie produktu odgrywa również sposób, w jaki działa mechanizm dozujący opakowania. W momencie aplikacji kosmetyku, w wyniku większego lub mniejszego kontaktu opakowania np. ze skórą, do środka mogą przedostać się różnego rodzaju bakterie. Zdecydowana większość opakowań bez zarzutu spełnia funkcję ochronną. Warto jednak podkreślić, że istnieją zamknięcia i opakowania, których elementy lub konstrukcja została stworzona z myślą o dodatkowym zabezpieczeniu produktu. 


Za przykład takiego produktu może posłużyć chociażby dozownik talerzykowy. Jego wyjątkowa konstrukcja w postaci dozownika w kształcie płaskiego „talerzyka”, z którego dozowany jest produkt nie wymaga nawet bezpośredniego kontaktu ze skórą dłoni, gdyż kosmetyk możemy zaaplikować bezpośrednio na np. wacik kosmetyczny. Ten rodzaj dozownika cieszy się sporą popularnością i doskonale sprawdza się w takich produktach jak: zmywacz do paznokci, tonik, płyn micelarny do twarzy czy mleczko do demakijażu o wodnistej konsystencji. Jeden z modeli tego dozownika jest dostępny w naszej ofercie, w stałej dystrybucji. Zachęcamy do przetestowania.


Kolejny przykład to kroplomierze. Te precyzyjne, małe aplikatory są idealne dla wszelkiego rodzaju olejków, serum, żeli itp. Za pomocą pipety możemy zaaplikować optymalną, dostosowaną do własnych potrzeb ilość produktu bezpośrednio na skórę, bez konieczności jej kontaktu pipety ze skórą. Wydozowany kosmetyk można następnie rozprowadzić opuszkami palców, czy płatkiem kosmetycznym. Warto zaznaczyć, że kroplomierze bardzo często występują w zestawie z butelkami z ciemnego szkła, co stanowi dodatkowe zabezpieczenie przed promieniowaniem UV. To szczególnie ważne dla kosmetyków o naturalnym składzie zawierających np. wyciągi z roślin.


Na uwagę zasługują również opakowania airless, w których mechanizm działania polega na maksymalnym ograniczeniu dopływu powietrza do wnętrza. Opakowanie to jest bardzo szeroko wykorzystywane w przemyśle kosmetycznym. Doskonale sprawdza się w aplikacji takich kosmetyków jak fluid do twarzy, różnego rodzaju kremy, żele czy balsamy do ciała. Opakowania airless są jednymi z najbardziej ekskluzywnych opakowań, które samym wyglądem podnoszą wartość produktu i komunikują jego wysoką jakość. Produkty te są dostępne w ofercie Polpak Packaging i mogą je Państwo obejrzeć tutaj.


Wybór odpowiedniego dla kosmetyku opakowania to połowa sukcesu. Odgrywa ono bardzo ważną rolę na każdym etapie „życia” produktu. Właściwie zaprojektowane opakowanie – zwraca uwagę, funkcjonalne – umożliwia wygodę użytkowania, bezpieczne – gwarantuje właściwą ochronę kosmetyku. Warto zatem poświęcić czas i energię na to by znaleźć takie opakowanie, które dla danego kosmetyku będzie najlepsze. Garść informacji o tym, jak dopasować opakowanie do produktu znajdą Państwo tutaj.

Jesteśmy bardzo ciekawi Państwa opinii i obserwacji w tych kwestiach. Zachęcamy do podzielania się nimi na naszym facebooku, lub napisania bezpośrednio do nas na adres: marketing@polpak.pl

kroplomierze, opakowania airless, dozowniki talerzykowe, polpak packaging