Opakowania i zamknięcia do opakowań

Jak odnaleźć się w śmieciowych informacjach o śmieciach?

Żyjemy w czasach, w których informacje powstają błyskawicznie, a jeszcze szybciej obiegają świat. Jesteśmy z każdej strony zalewani newsami, z których część to tak zwane „feke news”, są to informacje nieprawdziwe, których celem jest wywołanie sensacji, poruszenia, kontrowersji, bądź wygenerowania ruchu na stronie internetowej, na której zostały opublikowane. Od nas samych zależy oddzielenie prawdy od fałszu, bo dementi nie przychodzi wcale lub przychodzi tak późno, że nie pamiętamy, czego ma dotyczyć.

Ostatnie miesiące to prawdziwy boom informacji, newsów i rewelacji dotyczących propozycji rozwiązania problemu wszechobecnego plastiku. Problem jest niezaprzeczalny, każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z ogromnej ilości plastiku, które zużył przez wszystkie lata swojego życia i przy optymistycznym założeniu, że połowa została przetworzona, to możemy być pewni, że ta druga połowa zaśmieca naszą planetę i szybko z niej nie zniknie. Politycy, producenci opakowań i przeciętni obywatele mierzą się z dwoma wyzwaniami, pierwsze, jak obniżyć poziom zużycia plastiku oraz drugie, jak recyklingować ten, który jest już odpadem.



 Greenwashing czyli EKOŚCIEMA

Przeciętny konsument chce mieć poczucie, że jest przyjazny środowisku, a jego codzienne działania nie są destrukcyjne dla naszej planety. Ekościema, czyli kłamliwe informacje związane z tematami szeroko pojętej ochrony środowiska, dają takie poczucie i są trudne do wychwycenia. Greenwashing przybiera różne formy – od  piktogramów na opakowaniach, które nie są certyfikowane; przez nieudokumentowane oświadczenia o „przyjaznej dla środowiska” działalności firmy, aż po celowy brak precyzji przy podawaniu pochodzenia lub składu produktu. Dobrym przykładem może być używanie stwierdzenia „all natural”, czy „wyłącznie naturalne składniki” – rtęć, polon i arsen są pierwiastkami i występują w naturze, a są trujące.   
Ekościema to także wszechobecne grafiki z zielonymi listkami, koniczynkami, czy strzałkami w okręgu które nie są oficjalnymi piktogramami żadnych prawomocnych certyfikatów. Ekościema to hasła wywołujące pozytywne skojarzenia, a często nieznaczące nic, np.: torby oxybiodegradowalne lub biodegradalne. W tym też nurcie wszystko co nas otacza zaczęło być bezpieczne lub przyjazne dla środowiska, zielone, przyjacielem natury lub warstwy ozonowej ew. jest niezanieczyszczające.  Tylko od naszego nastawienia zależy w co chcemy wierzyć, a co sprawdzić w pewnych źródłach.


Edukacja ponad wszystko
Jeśli zależy nam na proekologicznych zachowaniach, powinniśmy być krytyczni wobec tego co widzimy i starać się posiąść minimum wiedzy na temat odpadów i możliwości ich przetwarzania.
Jako konsumenci musimy umieć czytać symbole umieszczone na opakowaniach, które podpowiedzą nam skąd dane opakowanie pochodzi i dokąd powinno trafić.  Poniżej podstawowe oznaczenia:

      ZNAK ZIELONY PUNKT. Często rozumiany jest jako symbol recyklingu. A tak naprawdę oznacza, że producent sfinansował budowę i funkcjonowanie systemu odzysku odpadów.

       ZNAK RECYKLINGU znaczy dokładnie to, że tworzywo, z którego zostało wykonane opakowanie, może zostać ponownie wykorzystane.

 OPAKOWANIE KOMPOSTOWALNE – tym symbolem opatrzone są opakowania, które degradują się do kompostu.

      MOŻLIWOŚĆ PONOWNEGO WYKORZYSTANIA, dzięki temu symbolowi wiemy, że opakowanie może być wykorzystywane wielokrotnie, oznaczone są nim szklane butelki i słoiki.

        ZNAK ALUMINIUM informuje o tym, że opakowanie wykonane jest z aluminium i nadaje się do recyklingu.

 PRZEKREŚLONY KONTENER informuje o tym, że produkt nie nadaje się do wyrzucenia go z innymi odpadami, jest to zapewne sprzęt RTV   lub AGD, baterie czy żarówki i musi trafić do zbiórki selektywnej, do tzw. elektrośmieci.


Plastik plastikowi nierówny
Najczęściej spotykanym materiałem, z którego wytworzone są opakowania jest plastik.  Trwają badania i starania nad zastąpieniem go tworzywami przyjaznymi środowisku, które sprawią, że przechowywany w nich produkt będzie bezpieczny, tak w transporcie, jak i w użytkowaniu, zachowa swoje wartości,  a puste opakowanie będzie łatwe w recyklingu lub rozkładzie.
Opakowania polimerowe (pot. plastikowe), z którymi możemy się obecnie spotkać dzielą się na cztery grupy według pochodzenia – petrochemiczne i odnawialne oraz według ich biodegradowalności – albo są biodegradowalne, albo nie. Najkorzystniejsze dla środowiska naturalnego są polimery biodegradowalne, które w odpowiednich warunkach rozkładają się nie tylko do substancji neutralnych dla ziemi, ale nawet do kompostu, który stanowi doskonały nawóz dla roślin.
Tworzywa sztuczne, które wyprodukowane zostały z surowców petrochemicznych powinny zostać poddane recyklingowi, co zależy w dużej mierze od nas, jako konsumentów i od tego, czy odpowiednio posegregowane trafią do zakładu przetwórstwa odpadów.
Zachowanie konsumentów ma wpływ na całość tego co się dzieje w temacie problemu z plastikiem. Codzienne wybory, świadoma segregacja odpadów oraz oddzielanie ekościemy od rzetelnych informacji daje szanse zawrócenia naszej planety z drogi prowadzącej do katastrofy ekologicznej.