Opakowania i zamknięcia do opakowań

Jak łatwo i szybko zmierzyć długość rurki zamknięcia za pomocą linijki?

Funkcjonalność opakowania jest jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o tym czy Klient zdecyduje się na ponowny zakup danego produktu, czy też nie. Wygoda użytkowania opakowania uzależniona jest od wielu czynników, m.in.: doboru właściwych komponentów oraz ich parametrów technicznych. Jednym z ważniejszych aspektów jest dobranie odpowiedniej długości rurki zamknięcia (np. dozownika, atomizera) do butelki. Prawidłowo dopasowana długość rurki gwarantuje wygodę aplikacji oraz zużycie produktu zgodnie z deklaracjami producenta. Szczegółowo ten temat był przez nas opisany tutaj, natomiast dzisiaj chcemy Państwu pokazać jak w łatwy i szybki sposób zmierzyć długość rurki zwykłą linijką.


Do szacunkowego pomiaru długości rurki wystarczy linijka, wykonana najlepiej z giętkiego tworzywa, którą musimy lekko przyciąć by spełniła swoją rolę. Miarka linijki powinna rozpoczynać się dokładnie w punkcie „0”, co oznacza, że zakończenie linijki po lewej stronie nie powinno mieć żadnego, zazwyczaj kilkumilimetrowego, zapasu. Jeżeli linijka ma szerokość kilku centymetrów należy z lewej strony, poniżej początku podziałki wyciąć obszar, który pozostawi wypustkę długości, np. 4 – 6 cm i szerokości 1 cm jak na obrazku poniżej.


Taki kształt pozwoli na wygodne umieszczenie linijki w nakrętce zamknięcia i dokonanie prawidłowego pomiaru od uszczelki znajdującej się w mechanizmie. Niezwykle ważny jest fakt, że w większości przypadków prawidłowa długość to długość rurki umieszczonej w mechanizmie zamknięcia plus długość samego mechanizmu aż do uszczelki, a nie pomiar samej rurki. Zdecydowana większość producentów posługuje się skrótem FBOG (ang. from bottom of gasket), który oznacza właśnie: „mierzony od uszczelki” i pomiar wykonany w ten sposób traktuje jako wiążący.  Cały proces w przystępnej formie przedstawia poniższa infografika.


Dokonany tą metodą pomiar to łatwy i szybki sposób na, np. porównanie długości rzeczywistej z tą deklarowaną, czy też wstępne oszacowanie wymiaru. Szacunkowy pomiar długości rurki będzie wystarczający przy rozmowach wstępnych na temat danego zamknięcia, czy też podczas przygotowywania oferty.


Warto jednak zaznaczyć, że docelowe długości muszą być zweryfikowane przez profesjonalne przyrządy pomiarowe takie jak, np. głębokościomierz, a także potwierdzone w drodze testów i prób przeprowadzanych na docelowym opakowaniu.
Mamy nadzieję, że nasza propozycja okaże się ciekawa i pomocna przy wstępnych pomiarach, a w razie jakichkolwiek pytań pozostajemy do Państwa dyspozycji.

ifografika-nowa.jpg