Opakowania i zamknięcia do opakowań

Ekoprojektowanie - z założenia Twój produkt jest odpadem! Część II

W pierwszej części naszego tekstu rozpoczęliśmy temat ekoprojektowania, przedstawiliśmy jego główne założenia oraz konieczność brania pod uwagę jego wytycznych na każdym etapie prac nad nowym produktem. Pod lupę wzięliśmy butelkę! Dziś przeanalizujemy kolejne elementy opakowania oraz ich warianty spełniające restrykcje bycia EKO!

…po świadomym wyborze butelki, możemy przejść do zamknięcia

Zamknięcia mają kluczową funkcję w całym opakowaniu, gdyż to przecież dzięki nim konsument może swobodnie korzystać z kosmetyku lub detergentu.
Chcąc zastosować najlepsze rozwiązania balansujemy pomiędzy tym co chwilowo i pozornie ekologiczne, a tym, co przyjazne środowisku i użyteczne na długi czas. Zmuszeni jesteśmy do brania naprawdę wielu czynników pod uwagę. Przykładowo: dozownik kosmetyczny, którego mechanizm składa się z ok. 12 drobnych elementów przy próbach wykonania go w 100% z PCR’u okazywał się bardzo wadliwy. Duża część z zamówionej partii testowej nie przechodziła badań jakościowych, które miałyby je dopuścić do użytkowania. Możliwe było uszlachetnienie regranulatu utwardzaczami, które jednak wpływają w ogólnym rozrachunku niekorzystnie na powtórny recykling.

Jak to działa?
Dozownik z PCR wzmocniony uszlachetniaczami powinien być odsortowany, jako odpad postkonsumencki i przetworzony na regranulat dedykowany wykonaniu kolejnych produktów użytku codziennego do kontaktu z kosmetykami lub/i produktami spożywczymi. Jednak nasz regranulat osłabiony byłby już jednym cyklem recyklingu oraz zanieczyszczony dodatkami, co negatywnie wpłynęłoby na jakość nowopowstałego tworzywa i finalnie powstałego z niego produktu.
Zakładając, że dozownik nakręcany jest m.in. na butelki do mydeł w płynie, które, w duchu ekologii, uzupełniane są z foliowych woreczków lub ponownie napełniane w stacjach drogeryjnych, mamy obowiązek zapewnić o ich długotrwałej jakości i niezawodności.
Wielokrotne wykorzystywanie butelki pozbawionej trwałego i funkcjonalnego zamknięcia byłoby wbrew całej idei refilling’u.
Natomiast na specjalne zamówienie oferujemy również zamknięcia typu push pull, których nakrętka może zostać wykonana aż w 80% z PCR’u! Jest to na tyle duży i nieruchomy element, dzięki czemu zastosowanie mieszanki granulatu i regranulatu jest bez szkody na jakość produktu.

Rozwiązaniami dedykowanymi ekoprojektowaniu, które polecamy są zamknięcia pozbawione uszlachetnień, w wybarwieniach białym lub jasnym. Nakrętki typu disc top lub flip top jednolite materiałowo. Dla wybranych detergentów można zastosować spryskiwacze „all-plastic”, wykonane w 100% z tworzyw sztucznych.
Z naszej obszernej oferty wyselekcjonowaliśmy opakowania, których przyjazność środowisku jest niekwestionowana. Ich jednolity skład materiałowy, a tym samym zdatność do ponownego przetworzenia jest ich najważniejszym atutem. Słoiki aluminiowe z ich nieskończoną ilością cykli recyklingu też są idealnym pomysłem na ekoopakowania, ich bogata oferta w naszym asortymencie poleca się dobieraniu wielkości!
Jednak, tak jak wspominaliśmy powyżej, nie należy rezygnować z zamknięcia o dobrej jakości, które będzie pełniło konkretne funkcje aplikacji, tworzenia piany lub sprayu. Wykorzystane wielokrotnie i wyrzucone później do odpowiedniej frakcji, dadzą więcej pożytku niż np. dozowanie niekontrolowanych ilości z butelki zakręconej zwykłą nakrętką, czy awaria dozownika wykonanego w 100% z PCR i brak możliwości użytkowania produktu w ogóle. Odmierzona doza za pomocą odpowiedniego zamknięcia to oszczędność w ilości zużytego medium, co w konsekwencji ogranicza ilość produkowanych kolejnych odpadów, a co za tym idzie spełnia następny warunek na liście wytycznych ekorozwiązań.

Etykieta
Kolejnym ważnym elementem jest etykieta. Przez długi czas była ona pomijana w procesie tworzenia opakowania ekologicznego, uznawana za fragment niewielki i bez znaczenia w recyklingu całego oetykietowanego odpadu. Wraz z rosnąca świadomością na temat samej produkcji etykiet, klejów w nich stosowanych oraz farb drukarskich, okazało się, że ten aspekt ma również ogromne znaczenie.
Przedsiębiorcy wprowadzający etykiety na rynek stanęli na wysokości zadania i dziś oferują szereg rozwiązań, które imponują przyjaznością środowisku!
Planując dobór etykiety można wybierać między wykonanymi: z papieru, w których zastosowany klej rozpuszcza się pod wpływem ciepłej wody; z tworzywa takiego samego co reszta opakowania, co nie zaburzy procesu recyklingu; z folii pochodzącej w całości lub w znacznym odsetku z tworzyw odzyskanych dzięki recyklingowi. Sama grubość etykiety w powyższych przykładach nie jest bez znaczenia, im cieńsza, tym mniej odpadu, niezależnie od tego, z jakiego materiału została wyprodukowana.
Naprawdę ciekawe innowacje dedykowane są producentom wyrobów w szklanych opakowaniach. Istnieje możliwość użycia etykiety papierowej z klejem wodnorozpuszczalnym, który nie tylko nie zaburzy recyklingu, ale również nie będzie brudził maszyn recyklerskich.
Dla butelek zwrotnych np. po napojach, które wracają do producenta i są przez niego myte, a także powtórnie napełniane, proponuje się trwałe etykiety. Takie rozwiązanie może przetrwać minimum 30 cykli mycia, transportu oraz przechowywania w różnych warunkach temperaturowych i atmosferycznych. Obniża to nie tylko koszty, ale również skraca czas ponownego wprowadzenia do użytku butelki, oraz znacznie zmniejsza zużycie surowca przeznaczonego na etykietę.
Kiedy mówimy o etykiecie należy również pamiętać o konieczności unikania uszlachetnień. Wszystkie złocenia, warstwy lakierów metalizujących wpływają negatywnie na późniejsze procesy odzysku materiałowego. Wiedząc, że korzyści, które wynikają z tego typu działań są niewielkie i tylko wizualne, a negatywne konsekwencje burzą jeden z fragmentów ekoprojektowania, warto przeanalizować projekt jeszcze raz i zrezygnować ze zdobień.


Opakowania zewnętrzne
Każda z warstw opakowania ma znaczenie, pozytywne lub negatywne... Od lat trwa akcja Greenpeace UK zachęcająca producentów past do zębów do zaniechania pakowania tubek w kartony, które z założenia są śmieciem i nie pełnią żadnej istotnej funkcji zabezpieczającej.
W tym przypadku należy odpowiedzieć na szereg pytań dotyczących konkretnego produktu. Czy zewnętrzne opakowanie jest potrzebne, a jeśli tak to w jakiej formie. Może okazać się, że zastosowanie poliolefinowej foli termokurczliwej wystarczy, jako osłona przed niepożądanym otwarciem przez konsumenta przy półce w sklepie. Takie folie nie tylko dodają estetyki produktom, ale także są doskonałym uzupełnieniem ekoopakowania.
Poliolefina to polimer, który zbudowany jest tylko z węgla i wodoru. Ten skład chemiczny sprawia, że jest to materiał w pełni nadający się do recyklingu, natomiast w trakcie spalania nie wydzielają się żadne toksyczne substancje, a jego wydajność energetyczna porównywalna jest z węglem. Podczas obróbki termicznej folii poliolefinowej operator maszyny nie jest zatem narażony na szkodliwe działanie oparów, jest to dodatkowe, prozdrowotne ogniwo w skomplikowanym procesie ekoprojektowania. Więcej o termokurczliwych foliach poliolefinowych, po indywidualną ofertę zapraszamy do kontaktu z naszym biurem.
Przygotowanie do transportu też nie może zostać pominięte w całym projekcie.
Zbiorcze opakowanie kartonowe powinno być wypełnione w 100% towarem. Brak dodatkowych wypełniaczy, czy to plastikowych, czy naturalnych to jedno, ale również pełna wydajność w transporcie. Spakowanie całego kontenera lub załadunek samochodu powinno być tak zaplanowane, żeby nie wykonywać nieefektywnych przebiegów. Ślad węglowy, który pozostawia transport jest ciągle bardzo duży, nawet jeśli wykorzystuje się transport kolejowy, czy morski. Dlatego też planując wysyłkę do odbiorcy, należy myśleć o wykorzystaniu go w 100%.

Sprawdzony dostawca
Każdy z powyższych warunków, żeby w pełni wypełniał założenia ekoprojektowania, musi być podparty fundamentem w postaci sprawdzonego dostawcy. Producent butelek, etykiet, czy zamknięć powinien w swojej fabryce przestrzegać konkretnych zasad. Recykling wewnątrzzakładowy, przyzakładowa oczyszczalnia ścieków lub jasna umowa z zakładem utylizacyjnym, ale także etyczne traktowanie pracowników są najważniejszymi wytycznymi. Zadowolenie z otrzymanej dostawy i świadomość, że została wyprodukowana zgodnie z zasadami eko i zrównoważonego rozwoju dają poczucie, że faktycznie finalny produkt jest przyjazny środowisku, gdyż wszystkie jego składowe, nawet na najniższych szczeblach dostaw spełniają wymogi „eko”.
Ekoprojektowanie jest procesem wieloetapowym i na każdym z nich konieczna jest analiza za i przeciw dostępnych rozwiązań. Pozorne i chwilowe atuty w ogólnym rozrachunku mogą okazywać się nietrafione. Natomiast działania z pozoru nieistotne i marginalne, wpływać mogą w całym łańcuchu na powodzenie projektu.
Również wycofanie się z niektórych, już wprowadzonych rozwiązań lub ich ulepszanie jest naturalne, w momencie, gdy ma się do czynienia z czymś po raz pierwszy, z czymś co w teorii wydaje się idealne, a dopiero praktyka i zachowania konsumenckie to weryfikują. Nie należy zrażać się porażkami, jeśli celem jest ochrona planety. Czasami krok do tyłu i rozpoczęcie ponownych prac dają większe zyski, niż trwanie przy niewłaściwym rozwiązaniu.
Innowacja to ryzyko, które należy podejmować działając w duchu eko i mając świadomość odpowiedzialności biznesowej.



Podobają się Państwu nasze teksty?
Zapewne tak bardzo, że chcecie je umieścić w swoich mediach? Prosimy poinformować nas przed taką publikacją!

ekoprojektowanie