Opakowania i zamknięcia do opakowań

Czy opakowania z tworzyw sztucznych mają sens?

Już pierwszego grudnia, podczas konferencji Polskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kosmetycznego i Detergentowego „Dobre opakowanie – wybór czy wymóg? – jak zielona rewolucja sprzyja innowacjom produktowym”, nasza Marketing Manager – Małgorzata Chomiuk, podejmie temat tego, czy branża kosmetyczna może zrezygnować z plastiku?
Czy w dobie, kiedy zdajemy sobie sprawę, że wydobycie paliw kopalnych powinno być ograniczone, zaś inne tworzywa są na wyciągnięcie ręki powinniśmy ciągle używać plastiku?
Co mówią statystyki i badania naukowe na temat zastosowania aluminium do produktów kosmetycznych i spożywczych?
Dlaczego szkło nie przejęło wszystkich drogeryjnych półek, skoro może być nieskończenie wiele razy poddawane recyklingowi, a wyrzucone do środowiska naturalnego nie będzie co prawda jego ozdobą, ale nie zanieczyści go toksycznymi substancjami?

Papier w ciągu ostatnich 11 laty zyskał na popularności o ok. 20%, w wykorzystaniu go w branży packagingowej, czy możemy nim zastąpić wszystkie nasze codzienne opakowania?
Jak odbije się na naturze dodatkowe zwiększenie wykorzystania tego surowca? Papier jest jednym z najczęściej recyklingowanych odpadów, może to właśnie on powinien zastąpić plastik?

Kukurydza, konopie, czy trzcina cukrowa stają się niezwykle popularnymi roślinami uprawnymi w całym świecie!
Skąd ta popularność? Czy wzrosło spożycie, czy może znalazła się nowa branża, która wykazuje zapotrzebowanie na te rośliny? Kiedy następuje przekroczenie granic w zrównoważonych uprawach i wchodzi się w sferę monoupraw, braku bioróżnorodności, kiedy zagraża się równowadze hydrologicznej danego regionu? Jak intensywnie trzeba działać na jednym obszarze, żeby pestycydy wpłynęły na wody gruntowe?
I co z tym wszystkim może mieć wspólnego bioplastik, widziany przez większość jako wybawiciel ludzkości od plastiku na bazie paliw kopalnych…
Dlaczego inny wybawiciel – recykling, zawodzi?
Kto i dlaczego obiecał ludzkości, że wszystko znajdzie drugie życie… I dlaczego życie większości wyprodukowanych przez nas odpadów plastikowych trwa już prawie sto lat, a potrwa jeszcze kilkaset kolejnych…

Jak to wszystko teraz rozegrać, żeby nasze dzieci i wnuczęta  mogły usiąść w cieniu drzew, które dziś im zasadzimy, a nie zginąć w hałdzie śmieci, które po sobie zostawimy?

1-1685.png