Opakowania i zamknięcia do opakowań

Czy każde opakowanie ma szansę na drugie życie?

Tematyka ochrony środowiska naturalnego i walka z ogromną ilością śmieci pojawiają się regularnie, również w naszych artykułach. Poszukiwania rozwiązań w obszarze zamknięć do opakowań i opakowań kosmetycznych, które byłyby wykonane z naturalnych materiałów i ulegały naturalnemu rozpadowi, wciąż trwają. Niestety na razie rynek nie jest w stanie zaproponować takich produktów.


Trudności wynikają między innymi z szeregu funkcji, jakie spełniają opakowania i zamknięcia. Będąc bardzo mocno zintegrowane z produktem muszą zapewnić mu ochronę, pozostając jednocześnie obojętnymi dla medium. Dopóki kwestie te nie zostaną rozwiązane trudno mówić o ekologicznych opakowaniach. Czy jednak na pewno? Otóż nie. Istnieje wyjście, które przynajmniej tymczasowo może znaczenie przyczynić się do ograniczenia śmieci i odpadów powstających w przemyśle chemii gospodarczej i branży kosmetycznej. Mowa o recyklingu. Możliwość przetwórstwa danego tworzywa i wykorzystania go do wytworzenia kolejnych produktów wydaje się być idealnym rozwiązaniem biorąc pod uwagę nie tylko ochronę środowiska, ale również m.in. czynniki ekonomiczne.


Większość tworzyw sztucznych występujących w składzie zamknięć i opakowań kosmetycznych można poddać recyklingowi i ponownie wykorzystać. Dotyczy to również bardziej skomplikowanych konstrukcji jak chociażby mechanizmy dozowników, atomizerów itp., które złożone są z różnych elementów wykonanych z różnych tworzyw. W tym przypadku istotnie jest by taki produkt rozmontować i każdy z elementów przyporządkować właściwej grupie odpadów. Istnieją również tworzywa, w przypadku, których proces przetwórstwa jest o wiele tańszy i bardziej przyjazny środowisku niż jego pierwotne pozyskanie. Przykładem takiego surowca jest aluminium. Oczywiście przetworzone tworzywo ma również swoje wady. Często nie można uzyskać porządanego koloru, zmienia się jego specyfika i struktura, nadal jednak pozostaje tworzywem, które spełnia swoją podstawową rolę.  W tej sytuacji możliwość powtórnego przetwórstwa i związane z tym korzyści dla środowiska naturalnego są zdecydowanie kwestią nadrzędna. Zresztą odzwierciedleniem tego są aktualne trendy branży (o których mogą Państwo przeczytać tutaj), bardzo mocno nakierowane na wszelkie możliwe sposoby ochrony środowiska i troski o nie.


 By pomóc Państwu dokonywać właściwych wyborów postanowiliśmy z naszej oferty wyselekcjonować te produkty, które mogą zostać poddane recyklingowi i powtórnie wykorzystane. Chociaż tak naprawdę każdy produkt z naszej oferty można po rozmontowaniu poddać przetworzeniu to te wybrane należą do grupy produktów charakteryzujących się niskim zróżnicowaniem materiałowym, lub wręcz wykonane są tylko z jednego rodzaju tworzywa.


Zachęcamy do zapoznania się z produktami zdatnymi do recyklingu tutaj i kontaktu z nami. Chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

zdj-eco-2-1.png