Opakowania i zamknięcia do opakowań

Z cyklu: Odrobina „know-how” – Jak dobrać optymalny mechanizm dozujący do produktu?

Wielokrotnie w licznych publikacjach podkreślano wagę właściwego doboru opakowania do kosmetyku. Wśród wielu funkcji jakie powinno spełnić opakowanie kosmetyczne, czy też zamknięcie, niezwykle ważna jest prawidłowa aplikacja medium. System dozujący opakowania powinien być wygodny w użytkowaniu i aplikować optymalną ilość produktu dostosowaną do potrzeb konsumenta. Badanie aplikacyjno - użytkowe jest jednym z elementów testów kompatybilności opakowania przeprowadzanych każdorazowo przed wdrożeniem nowego produktu. Badanie to pozwala ocenić jakość wydozowanej ilości medium (m.in. wielkość, strukturę masy, rodzaj, kąt rozprysku) oraz działanie samego mechanizmu dozującego (ilość naciśnięć mechanizmu dozującego w celu pobrania kosmetyku, ryzyko zablokowania, zatrzymania dozowania przy zbyt gęstym lub lepkim medium).
Bardzo trudno jest przyporządkować opakowania kosmetyczne bądź zamknięcia konkretnym produktom. Na właściwe dopasowanie składa się bowiem wiele elementów m.in. skład medium, jego reakcja na temperaturę, przeznaczenie kosmetyku czy chociażby indywidualny zamysł przeznaczenia określony przez producenta. Dlatego też można tylko umownie przypisywać opakowania i zamknięcia konkretnym środkom chemicznym czy kosmetycznym zawsze mając na uwadze indywidualne preferencje klienta i przeznaczenie jego produktu. Poniżej znajdują się przykładowe propozycje dopasowania zamknięć i opakowań do środków kosmetycznych i chemicznych, które można traktować jako przykład ogólnie przyjętej klasyfikacji.

Biorąc pod uwagę produkty o konsystencji płynnej z branży chemii gospodarczej (środki czyszczące, myjące), można przyjąć, że doskonale w ich aplikacji sprawdzą się spryskiwacze. Doza w tej grupie zamknięć to poziom od ~ 0,75ml do nawet 3,3 ml (i więcej), w zależności od modelu. Podobnie sytuacja wygląda w obszarze środków kosmetycznych o niskiej i średniej gęstości (olejki do ciała, toniki do twarzy czy płyny micelarne). Z uwagi na fakt, że oczekiwany efekt aplikacji jest różny (np. mgiełka, piana) proponowany jest szeroki wybór zamknięć począwszy od mini triggera poprzez atomizery, nakrętki aż po dozowniki i kroplomierze. Wszystkim kosmetykom o większej gęstości (żele pod prysznic, balsamy do ciała, kremy do rąk) dedykowane jest również szerokie spektrum możliwości od dozowników kosmetycznych poprzez nakrętki aż po opakowania airless. Bardzo ważne jest przeprowadzanie wspominanych testów aplikacyjno - użytkowych, gdyż niestety zdarzają się sytuacje, że teoretycznie prawidłowo dozujący dane medium mechanizm przy dłuższym stosowaniu staje się nieużyteczny (blokuje się, zacina).

Przedstawione wyżej rozwiązania to zaledwie ułamek możliwości, tym bardziej, że coraz powszechniej producenci kosmetyków stosują niesztampowe, nieoczywiste rozwiązania, które mają zaskoczyć i skłonić klienta do zakupu. Najważniejsze jest podkreślane już wielokrotnie przeprowadzenie testów aplikacyjno - użytkowych. Dobór dozy często determinuje wiele innych czynników, nie tylko sama jakość użytkowania. Są to między innymi szacowany czas zużycia produktu, forma aplikacji (np. mgiełka, piana, strumień). Warto jednak pamiętać, że test aplikacyjno - użytkowy powinien być jednym z najważniejszych kryteriów decydujących o doborze tego, a nie innego opakowania. Nawet najlepszy produkt chemiczny czy kosmetyczny, o doskonałych właściwościach, nie obroni się w przypadku, gdy konsument nie będzie mógł go używać w wyniku niewłaściwie dobranego mechanizmu dozującego.


W razie pytań serdecznie zapraszamy do kontaktu z nami. Postaramy się odpowiedzieć na Państwa pytania i wątpliwości.


grafika-3-tydz-5.jpg