Opakowania i zamknięcia do opakowań

Nieskończony recykling

Produkty z aluminium są cenione w branży opakowaniowej, zarówno spożywczej, kosmetycznej, jak i przemysłowej. Metal ten jest lekki, łatwo się go przetwarza, a wykonane z niego produkty są stosunkowo trwałe i praktyczne.
Puszki na żywność zawdzięczamy samemu Napoleonowi!
To on potrzebował skutecznej metody długotrwałego przechowywania żywności dla swoich wojsk. Ogłoszony przez niego w 1795 roku konkurs wygrał  Nicolas Appert, czym zapoczątkował trwającą do dziś popularność konserw, jako tworzywa do przechowywania przeróżnych substancji. Na początku były to tylko puszki stalowe, z czasem zaczęto stosować również aluminium.
Poza przechowywaniem żywności puszki zaczęły być stosowane do przechowywania farb. Perfumy od 1927 w aluminiowych puszkach miały praktyczny atomizer, a w roku 1949 Amerykanin Edawrd Seymour wpadł na pomysł, żeby również farbę rozpylać bezpośrednio z metalowych butelek.
Puszki na napoje zaczęły być wprowadzane na rynek podczas amerykańskiej prohibicji oraz tuż po niej. W 1933 zastosowano nowe powłoki wewnętrzne, które zabezpieczały migrację aluminium do napoju. Powłoki też nie reagowały z dwutlenkiem węgla oraz blokowały przenoszenie metalicznego posmaku do napoju. Ten zabieg wprowadził przełom – puszki zaczęto napełniać piwem.
Dziś nie zwracamy uwagi na puszki, są tak oczywiste – kosmetyki, farby, jedzenie dla ludzi i zwierząt domowych, dezodoranty, pasty do butów, czy gadżety reklamowe oraz wspomniane napoje. Wykonane z aluminium ozdobione etykietami lub nadrukami, praktyczne i ekologiczne!
Aluminium używane do produkcji puszek nie jest tak zupełnie czystym pierwiastkiem, jest o tzw. „czystości technicznej”, zawiera ok. 1% zanieczyszczeń, które dostały się do niego podczas obróbki, ale co ważniejsze w żaden sposób nie wpływają na jakość tego materiału.
Jedną z najważniejszych cech produktów wykonanych z aluminium jest to, że można je dowolną ilość razy recyklingować.
Nie tracą przy tym na jakości, a sam proces odzysku jest dość łatwy:
Aluminiowe puszki są w pierwszym etapie rozdrabniane, później odsiewane są nieczystości – najpierw bardzo małe, później bardzo duże. Sortowanie przy pomocy magnesu to kolejny etap procesu, którego celem finalnym ma być otrzymanie czystego aluminium.  Ważne jest usunięcie farb i lakierów przez wypalanie w piecu i ponowne przesianie przez sito.
W piecach wannowym i indukcyjnym, a także tyglowym następuje stopienie aluminium.
Doprowadzony do płynnej postaci pierwiastek jest filtrowany i rafinowany, dzięki czemu staje się jeszcze czystszy. Tak przygotowane aluminium jest odlewane, studzone i jest gotowe do transportu do firm produkujących kolejne puszki lub inne aluminiowe detale.

Recykling każdego z tworzyw, również aluminium, zaczyna się w naszych domach!
Właściwa segregacja odpadów to początek drogi do odzysku materiałowego.
Na aluminium możemy również zarobić, jest ono chętnie przyjmowane w skupie metalu, możemy zatem zebrać większą ilość puszek i je tam odwieźć. Oprócz otrzymania paru groszy zyskujemy pewność, że nasze aluminium ze skupu złomu trafi bezpośrednio do firmy recyklingującej.


Podobają się Państwu nasze teksty? Zapewne tak bardzo, że chcecie je umieścić w swoich mediach? Prosimy poinformować nas przed taką publikacją!

alum-rec-2.png